Home staging – jak szybko i z zyskiem sprzedać lub wynająć nieruchomość?

home staging 2 scaled

Wiele osób chce sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość z zyskiem, ale nie wie, jak to zrobić. Home staging może im w tym pomóc. Jak zacząć przygodę z aranżacją wnętrz, o czym należy pamiętać, aby szybko i z zyskiem sprzedać lub wynająć nieruchomość?

Home staging: co to takiego?

home stagingKażdy ma tylko jedną szansę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na potencjalnym nabywcy lub najemcy naszej nieruchomości. Jak to zrobić ? Jednym ze sposobów na wyróżnienie swojego mieszkania lub domu na tle konkurencji jest home staging.

Mówiąc najprościej, home stage to profesjonalne i niedrogie przygotowanie nieruchomości do szybkiego wynajmu lub zyskownej sprzedaży. Zgodnie z zasadami branży nieruchomości sposobem aranżacji wnętrza jest podkreślenie jego najlepszych cech i zmaksymalizowanie jego potencjału. Nadaj wnętrzu neutralny wygląd, który przemawia do jak najszerszego grona odbiorców. Home stager tak aranżuje przestrzeń, by potencjalni nabywcy mogli wyobrazić siebie w tej przestrzeni.

Jak duże są to zmiany? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Niekiedy nieruchomość będzie wymagała tylko dokładnego posprzątania, poprzestawiania kilku mebli i usunięcia osobistych przedmiotów, a czasami całkowitej renowacji.

Podstawowe zasady home stagingu

Na rynku istnieje wiele firm oferujących profesjonalne usługi na scenie domowej. Ale jeśli ktoś nie chce lub nie może skorzystać z ich usług, może przynajmniej częściowo samemu „odświeżyć” nieruchomość. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i trików, jak urządzić swoje wnętrze tak, aby wzbudziło zainteresowanie. Działania nie są kosztowne, a na pewno przyniosą wymierne rezultaty. Oto najważniejsze wskazówki

  • Postaw na minimalizm we wnętrzu. Usuń niepotrzebne bibeloty, pamiątki itp. Dzięki redukcji zbędnych przedmiotów wszyscy odwiedzający bez problemu poczują się jak w domu, a wnętrze wyda się bardziej przestronne i neutralne.

  • Zwróć uwagę na porządek. To bardzo ważny punkt. Nikt nie kupi ani nie wynajmie brudnego mieszkania lub domu. Łazienka i kuchnia muszą błyszczeć!
  • Umiar w dodatkach. Jeśli chodzi o dekoracje, najlepiej sprawdzają się kwiaty, świece czy obrazy. Dzięki temu wnętrze stanie się przytulne.
  • Ważne są kolory we wnętrzu. Zbyt dużo koloru wnętrza może zepsuć pierwsze wrażenie. Jeśli tylko pozwala na to budżet, spróbuj wprowadzić spójność i neutralność kolorów do domu.
  • Zwróć uwagę na dobre oświetlenie pomieszczeń. Światło odgrywa bardzo ważną rolę we wnętrzu, za dużo lub za mało może zepsuć ogólny efekt. Jeśli światło dobrze wkomponuje się we wnętrze, z wdziękiem ozdobi przestrzeń. Co ważne, lampy mogą również wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne lub stworzyć odpowiednią atmosferę.
  • Upewnij się, że Twoje meble są we właściwym miejscu. Odpowiednie ustawienie mebli wizualnie powiększy przestrzeń.
  • Pamiętaj o zapachu. Zanim pojawią się klienci, musisz przewietrzyć mieszkanie. Warto również rozważyć dodatkowe zapachy – wysokiej jakości świece lub dyfuzory. Zadbane mieszkanie, dopracowanie we wszystkich szczegółów, aż prosi się o akcent w postaci otulającego go zapachu. Zabieg ten znacząco wpływa na odbiór nieruchomości.

Home staging: ile to kosztuje?

Ceny zależą od miejsca zamieszkania i lokalnego zapotrzebowania na profesjonalne usługi home staging. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Trójmiasto zazwyczaj trzeba liczyć się z dużo wyższymi kosztami niż w mniejszych miejscowościach.

W dużych miastach ceny zwykle zaczynają się od 1000-1500 zł. Oczywiście na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników, m.in. wielkość nieruchomości, ilość pokoi, zakres prac do wykonania czy ilość akcesoriów, które należy zakupić.

Praca home stagera składa się zwykle z trzech etapów. Pierwszym etapem jest oględziny mieszkania lub domu, podczas którego ekspert analizuje wnętrza, określa zakres ewentualnych zmian i dokonuje pomiarów. Efektem tej konsultacji jest projekt dla klienta. Opłata wynosi od 300 zł. Drugim krokiem jest wprowadzenie zmian w pomieszczeniach. Jak wspomniano powyżej, cena uzależniona jest od zakresu prac i wielkości nieruchomości. Ostatnim etapem jest profesjonalna sesja fotograficzna mieszkania.

Co ciekawe, czasem nawet posprzątanie mieszkania, usunięcie drobiazgów i rzeczy osobistych właściciela, ujednolicenie kolorystyki wnętrza, dokupienie dodatków z efektem WOW i zrobienie profesjonalnych zdjęć może znacząco podnieść wartość nieruchomości i zwiększyć zainteresowanie ofertą potencjalnych nabywców. koszt? Z reguły poniżej miesięcznego czynszu, który jest tracony z powodu braku najemców lub nabywców.

home staging

Korzyści płynące z przeprowadzenia home stagingu

Czy naprawdę warto inwestować w home staging? Często mieszkania o dobrym rozkładzie i świetnej lokalizacji nie znajduje szybko nabywców albo właściciele otrzymują zbyt niskie oferty. Czemu? Ponieważ ich potencjał jest ukryty. Co ciekawe, po kliku drobnych zmianach szybko znajdują nabywców, i to za znacznie wyższą cenę. Jak to się stało? Warto zauważyć, że ludzie są wzrokowcami. Jeśli coś im się podoba, szybciej podejmują decyzję o zakupie. Ponadto, gdy pojawiają się inni zainteresowani, zwykle są skłonni zapłacić więcej.